Bedřichova jedenáctka v novém minipivovaru v Litomyšli
18.11.2013 – Týdeník 5+2
LITOMYŠL – Po šedesáti letech v Litomyšli ožívá tradice pivovarnictví. Jen se pivo nevaří v zámeckém pivovaru, ale v soukromém minipivovaru a restauraci Jiřího Koháka. Bedřichova jedenáctka ostudu Litomyšli neudělá.
Ač se Jiří Kohák pivovarským sládkem necítí, Bedřichovu jedenáctku vaří znamenitou. Foto: Radek Latislav, 5plus2
Jste v Litomyšli opravdu prvním vařičem piva po zámeckém pivovaru, který skončil v roce 1953?
Určitě jsme první, i když pokusů o obnovu vaření bylo ve městě víc. Nám první pokus v roce 2010 taky ztroskotal. Teď už to tady stojí.
Co vás táhlo dopředu?
Jsem velký fanda do piva. Začínal jsem jako domácí vařič. Roli hrál i patriotismus, protože Litomyšl si pivovar zaslouží.
Od kdy se zajímáte o pivo?
Osobně vyučený sladek nejsem. Mám spíše znalosti vyčtené z odborné literatury a internetu. Nemůžu se pasovat na sládka jako takového.
Jak pivo vaříte?
V plánu je vařit spodně kvašené světlé nefiltrované pivo dvakrát týdně. Vaříme ve dvounádobové varně na přibližně 300 litrů mladiny. V kvasných kádích o objemu 600 litrů zakvášíme dvě várky najednou. Po prokvašení se pivo zesuduje do ležáckých tanků, kde pivo dozrává. Ročně chceme vařit 330 hektolitrů piva, což by mělo pokrýt výtoč na hospodě.
Jeho název bude jistě pivaře lákat.
Pojmenování piva Bedřichova jedenáctka bylo nasnadě. Bedřich Smetana se narodil jako syn místního sládka Františka Smetany. Měl být jeho jedenáctým dítětem.
Jste spokojen s prvními várkami?
Zkušební provoz neproběhl, hned jsme začali naostro. Několik várek jsme už navařili a pořád ladíme technologický postup, aby chuť byla stabilní a nebyla každá várka jiná. První jsme natočili na svatého Martina.
Popište štamgastům chuť piva.
Popisovat chuť piva je docela složité. Spodně kvašený ležák plzeňského typu je mírně sladší, není vyloženě hořký. Obsah alkoholu je kolem 4,5 procenta. Přijďte ochutnat.