Pivo pomáhá proti Alzheimerově i Parkinsonově chorobě
Pravidelné pití piva může zpomalit vývoj demencí. To tvrdí nová studie čínských vědců. Jiní odborníci však s tím úplně nesouhlasí, protože účinné látky, kterou Číňané zkoumali je v pivu jen ve stopovém množství.
„Pravidelné pití piva může pomoct zpomalení vývoje demencí,“ to je výsledek studie doktora Jiangua Fanga. Vědci objevili, že látky, které jsou obsažené v chmelu mohou pomoci ochránit mozkové buňky před oxidačním poškozením, které je spojené s demencí. Účinná látka se jmenuje xanthohumol (Xn). A podle týmu doktora Jiangua Fanga mohou zpomalit postup degerativních onemocněních jako jsou Alzheimerova a Parkinsonova choroba, uvádí britský Daily Mail.
Jeho tým z chmelu izoloval molekuly xanthohumol a testoval je na krysách. Vědci objevili, že látka snižuje hladinu stresu, který ničí mozkové buňky. „Pravidelné pití piva s vysokou koncentrací xanthohumolu může mít příznivý vliv na naše zdraví,“ uvádí zveřejněná studie.
Navíc jiné výzkumy, že nadměrné pití alkoholu může vést ke ztrátě mozkové tkáně. Další studie pak hovoří o tom, že pití piva ve středním věku může naopak zvýšit pravděpodobnost onemocnění Alzheimerovy choroby až trojnásobně.
Nicméně všichni vědci se shodují na tom, že je třeba látku prozkoumat a prověřit, zda by mohla být použita v nových lécích na Parkinsonovu chorobu.
Xanthohumol je hořká biologicky aktivní látka. Vyskytuje se prakticky jen ve chmelu a částečně se dostává i do piva. V něm se ovšem tato látka objevuje většinou jen ve stopovém množství – nejčastěji okolo 0,1 mg/l. V některých pivech jsou však až 2 mg/l. Příznivé zdravotní účinky se podle odborníků začínají projevovat až při dávce 0,32 mg/kg tělesné hmotnosti. Navíc tělo nedokáže uchovávat jen omezené zásoby xanthohumolu, proto farmaceutické společnosti vyvíjí tablety z odrůd chmele, které jsou bohaté právě na účinnou látku.
zdroj: http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/zajimavosti/pivo-pomaha-proti-alzheimerove-i-parkinsonove-chorobe-tvrdi-vedci.html – 31.1.2015