ceny SPP 2016
Sdružení přátel piva dnes vyhlásí výsledky ankety o Pivo roku 2016
Frýdlant – Ve čtvrtek 3. listopadu 2016 proběhne v prostorách pivovaru Albrecht ve Frýdlantu slavnostní vyhlášení ankety Pivo roku 2016. Letošní ceny udílíme již po dvacátéšesté a od roku 2002 je vyhlašujeme vždy v jiném městě, kraji a na půdě jiného pivovaru.
Dohledem nad letošními anonymními degustacemi (druhou částí naší soutěže) jsme pověřili člověka nejpovolanějšího, jednoho z nejzkušenějších degustátorů nejen u nás, ale i ve světě, a zároveň prezidenta Českomoravského svazu minipivovarů, pana Ing. Jana Šuráně.
Přestože i letošní výsledky se od předchozích v mnohém liší, došlo k jakémusi „usednutí“, neboť hned několik kategorií ovládly vítězné subjekty minulého ročníku. Tomu napovídá i fakt, že letos poprvé nehlasovali členové SPP pro rekordní množství nových značek, jako v předchozích ročnících soutěže.
A o čem dále tyto výsledky piv ve svých kategoriích hovoří? O jejich stálé a nekolísající kvalitě a o jejich výsadním postavení i v záplavě stále nových pivovarů a jejich značek. A kdy z tsunami nových pivovarů (které mají stále těžší pozici se prosadit v celorepublikovém povědomí) nepřišel v loňském roce někdo nový, natolik výjimečný, aby pozici těch nejlepších ohrozil.
Samozřejmě je patrný i trend, kdy stále více cen od nás získávají minipivovary na úkor průmyslových pivovarů (až na výjimky u pivovarů, které teprve nedávno překročili hranici výstavu 10 000 hl piva za rok a „přestoupili“ tak do kategorie malých průmyslových pivovarů).
Z výsledků:
Absolutní vítězové napříč kategoriemi po skončení úvodní anketní části:
- Sv. Norbert pšeničné světlé (kategorie pšeničných piv) 160 hlasů
- Bernard, Jantarový ležák s jemnými kvasnicemi (kategorie polotmavých piv) 152 hlasů
- Bernard Jedenáctka (kategorie světlých ležáků) 148 hlasů
V anketní části hlasovalo 41 % členů SPP z 1 402 možných, a to pro necelých 300 značek piva.
Skokan roku: Bernard, nefiltrovaná 14 – který poskočil ve své kategorii z třetí desítky až na třetí místo. Je to velké letošní překvapení, protože jde o pivo, které není standardně v sortimentu restaurací, natož obchodů, protože jde o ryze sudové pivo,
Poznámka: Kompletní výsledky ankety Pivo roku 2016 naleznete v příloze této tiskové zprávy.
… … …
Dovolte nám zároveň Vás informovat, že ve dnech 18. – 20. 11. 2016 hostíme setkání všech národních spotřebitelských pivních skupin (organizací) sdružených v EBCU (Evropské Unii pivních spotřebitelů), jehož členy jsme od roku 2005. Naposledy jsme takovéto významné setkání hostili v roce 2007 v Praze. Letošní Mítink EBCU proběhne též v Praze, ale také v Českých Budějovicích. Program celého setkání bude k dispozici zájemcům v elektronické podobě příští týden, tisková konference za účasti představitelů EBCU, v čele s předsedou Henri Reuchlinem z Holandska se uskuteční 18. 11. 2016 v 11:00 hodin v pivovaru Budvar.
PŘÍLOHA 1
Konečné výsledky ankety Sdružení přátel piva Pivo roku 2016
SVĚTLÉ VÝČEPNÍ PIVO
Světlému výčepnímu pivu neřekne český spotřebitel jinak než desítka a jde o kategorii, která patrně nejvíce trpí poklesem z celého českého pivovarského trhu. Letošní vítěz má jednu zvláštnost. Pivovar po zhruba 60 letech v roce 2011 obnovil svoji výrobu a právě svoji „desítkou“ je proslaven, o čemž svědčí i to, že hned od tohoto roku v naší soutěži stanul vždy na jednom z prvních tří míst (v letech 2013 a 2012 si pak připsal celkové vítězství). Letošním vítězem se tak znovu stává Únětická desítka.
Pořadí kategorie Světlé výčepní pivo roku 2016:
- Únětické pivo 10° (Únětický pivovar)
- Svijanská desítka (Pivovar Svijany)
- Bernard Desítka (Rodinný pivovar Bernard)
…..
SVĚTLÝ LEŽÁK
Světlý ležák (pro běžného domácího spotřebitele většinou jen „dvanáctka“) je určitě česká královská kategorie pro piva s EPM 11-12,99 plata. Kvality letošního vítěze doprovází fakt, že letos zcela poprvé v této kategorii ležáků vyhrává alkoholem sice slabší, ale chuťově velmi silná jedenáctka. Vítězem se stává pivo Bernard Jedenáctka.
Pořadí kategorie Světlý ležák roku 2016:
- Bernard Jedenáctka (Rodinný pivovar Bernard)
- Benedikt 12° světlý ležák (Břevnovský klášterní pivovar Sv. Vojtěcha)
- František světlý ležák (Sklárna a pivovar Novosad a syn Harrachov)
…..
SVĚTLÝ SPECIÁL
Do této kategorie spadá více pivních stylů, navíc je velmi různorodá z hlediska stupňovitosti a zejména množstvím alkoholu v nápoji. Jak je zřejmé z letošních výsledků, členové SPP v této kategorii jsou poměrně konzervativní, neboť první dvě místa jsou kopií loňského ročníku. Loňské vítězství tak letos obhájil robustní, krásně sladový, ale přitom skvěle pitelný Imperial lager z Břevnovského klášterního pivovaru.
Pořadí kategorie Světlý speciál roku 2016:
- Imperial lager (Břevnovský klášterní pivovar Sv.Vojtěcha)
- Primátor Exkluziv 16° (Pivovar Náchod)
- Bernard nefiltrovaná 14 (Rodinný pivovar Bernard)
…..
POLOTMAVÉ PIVO BEZ ROZDÍLU STUPŇOVITOSTI
Kategorie polotmavých piv, stejně jako následující kategorie piv tmavých, je vyhlašována bez rozdílu stupňovitosti. Do polotmavých piv mohou spadat i piva řezaná. I zde došlo na obhajobu loňského vítězství. Letošním vítězem v kategorii polotmavých piv se stává Bernard Jantar, řezané pivo s příjemnou hořkostí, karamelovou vůní a plnou chutí.
Pořadí kategorie Polotmavé pivo roku 2016:
- Bernard Jantar (Rodinný pivovar Bernard)
- Hendrych H13 (Rodinný pivovar Hendrych)
- Klosterman (Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice)
…..
TMAVÉ PIVO BEZ ROZDÍLU STUPŇOVITOSTI
Ohledně této kategorie panuje řada zažitých nepravdivých představ. Tmavé pivo je často zaměňováno s pivem černým, což není tak zcela pravda a spotřebitelé bývají přesvědčeni, že tmavá piva jsou sladká, což dnes též již ne zcela platí. Chuť by měla být výrazně pražená. Letošní vítěz se mezi třemi nejlepšími umisťuje pravidelně od roku 2012 a po roční přestávce dosahuje na metu nejvyšší, a to přestože jde jen o sezónní pivo. Vyhrává Eliška z pivovaru Polička
Pořadí kategorie Tmavé pivo roku 2016:
- Eliška tmavé speciální pivo (Měšťanský pivovar v Poličce)
- Budweiser Budvar B:Dark (Pivovar budějovický Budvar)
- Albrecht Kateřina (Albrecht, Zámecký pivovar Frýdlant)
…..
PŠENIČNÉ PIVO
Kategorie pšeničných piv se vyhlašuje v naší soutěži samostatně teprve počtvrté a tomuto pivnímu stylu se věnuje stále více pivovarů, včetně těch průmyslových. Vždyť se jedná o pivní styl, který tu byl ještě někdy před 150 lety zcela nejrozšířenější, než ho právě vytlačil český ležák. Pokračujeme přehlídkou obhajob, nejlepší letošní pšeničné pivo je dokonce vítězem již potřetí za sebou, což vypovídá o jeho nekolísající vysoké kvalitě. V Klášterním pivovaru Strahov tak mohou být na své pivo Sv.Norbert pšeničné právem hrdi.
Pořadí kategorie Pšeničné pivo roku 2016:
- Sv. Norbert pšeničný (Klášterní pivovar Strahov)
- Primátor Weizenbier (Pivovar Náchod)
- Zvíkovský Rarášek (Pivovarský dvůr Zvíkov)
SVRCHNĚ KVAŠENÉ PIVO SVĚTLÉ
S rozšiřováním rozličných světlých svrchně kvašených piv, zejména piv typu ale [ejl], každoročně výrazně roste konkurence i v této kategorii a piva a výsledky bývají velmi různorodé. Letošním vítězem se stává krásně pitelné a aromaticky ovocné pivo Clock 12° APA (American pale ale) z pivovaru v Potštejně, který se proslavil svými pivy hned od svého vzniku.
Pořadí kategorie Světlé, svrchně kvašené pivo roku 2016:
- Clock 12° APA (Clock, Řemeslný pivovar Potštejn)
- Permon Summer Ale (Sokolovský pivovar Permon)
- Bernard Bohemia Ale (Rodinný pivovar Bernard)
…..
SVRCHNĚ KVAŠENÉ PIVO POLOTMAVÉ A TMAVÉ
Rovněž v kategorii barevných „ejlů“ dochází v posledních letech k obrovskému nárůstu konkurence, čemuž vděčíme zejména minipivovarům a jde o nejprogresivněji se rozvíjející kategorii piv u nás. Vedle „ejlů“ do této kategorie spadají rovněž piva typu stout či porter. Letošním vítězem se stává pivo, z teprve v roce 2013 založeného minipivovaru, jehož americký sládek, který se usadil v Čechách, se věnuje víceméně pouze produkci svrchně kvašených piv. Je jím Zhůřák Černá vdova z pivovaru Zhůřák.
Svrchně kvašené (polotmavé a tmavé) pivo roku 2016:
- Zhůřák Černá vdova Robust Porter (Pivovar Zhůřák)
- Clock Twist (Clock, Řemeslný pivovar Potštejn)
- Hostivar H-Ale (Pivovar Hostivar)
…..
MINIPIVOVAR ROKU
na toto označení SPP ochrannou známku na ÚPV. Spotřebitelé si mohou mnout ruce, protože každoročně se počet minipivovarů zvyšuje zhruba o 50 a dost možná, že aktuálně je Česko zemí s nejvyšším počtem minipivovarů na obyvatele, v zemi jich máme již více než 350. Naprostým unikátem je pak Praha, kde je jich v současné době funkčních 31 a řada dalších je ve výstavbě. Ani odborníci se nemohou shodnout, kde se číslo zastaví a tisícovka minipivovarů, která se ještě před lety zdála jako sci-fi, se dnes už nejeví nedosažitelnou. Letošním vítězem v této kategorii se stává již po páté (2007, 2008, 2011, 2012) Klášterní pivovar Strahov, známý svou velmi bohatou nabídkou skvělých sezónních piv.
Pořadí kategorie Minipivovar roku 2016:
- Klášterní pivovar Strahov
- Jihlavský Radniční pivovar
- Albrecht, Zámecký pivovar Frýdlant + Malostránský pivovar Jelínkova vila
PIVOVAR ROKU
Sdružení přátel piva je u nás jediným subjektem, který může vyhlašovat kategorii Pivovar roku, protože na toto označení má registraci na Úřadě průmyslového vlastnictví. Lze říci, že až donedávna v této kategorii počet subjektů stále klesal. Aktuálně to však již přestává platit, neboť některé minipivovary se stávají natolik úspěšnými, že z hlediska ročního výstavu již překračují magickou hranici roční produkce ve výši 10 000 hl a stávají se tak pivovary průmyslovými. Často se jedná o pivovary, které byly po Druhé světové válce násilím uzavřeny a nyní jsou obnovovány. To je případ i letošního vítěze pivovaru Kácov (obhájce loňského zlata), kde ale výroba byla obnovena již v roce 1993 a definitivně pak v roce 2001. Přes magickou hranici 10 000 hl se dostal v roce 2007.
Pořadí kategorie Pivovar roku 2016:
- Pivovar Hubertus (Kácov)
- Rodinný pivovar Bernard
- Pivovar Únětice
…..
SLÁDEK ROKU
Letošním sládkem roku se stává Bohumil Valenta, z Hrabalova Postřižínského pivovaru.
Oceněný sládek se narodil v Prachaticích v předvečer vánoc roku 1982. V útlém věku se rodina přestěhovala do Hradce Králové, který tak navždy zůstane spojen s objevováním pivního světa letošního laureáta.
Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že letošní oceněný sládek se dá na dráhu pivovarství, zálibu totiž našel spíše v biologii. Nicméně jeho zájem o pivo rozhodl, že si po gymnáziu podal přihlášku na Vysokou školu chemicko -technologickou do Prahy. Možná i u prapůvodu jeho rozhodování mohl stát jeho táta, který v minulosti absolvoval stejnou vysokou školu. U rozhodování také sehrálo svou roli to, že si byl jistý, že pivovarnictví v českých podmínkách nemá nárok nikdy zaniknout.
Po absolvování VŠCHT byl již řadu let pivovar v Hradci Králové zavřený, a tak nastoupil do společnosti Drinks Union, kde postupně působil v pivovarech Velké Březno a Kutná Hora (do tohoto města se i následně přestěhoval). V těchto pivovarech se tak měl možnost učit od dalších pivovarských mistrů, na které ze srdce rád vzpomíná. Po ovládnutí společnosti Drinks Union nadnárodním gigantem Heineken, odešel pracovat do jeho současného působiště, pivovaru Nymburk, kde nastoupil možná jako nejmladší sládek v průmyslovém pivovaru vůbec a pracuje zde již osmým rokem.
Je ženatý a s manželkou Lenkou má dcerku Sofii a synka Bohumila, který je již pátým držitelem toho jména v rodině.
Že je pravým „srdcařem“ dokumentuje fakt, že je zakladatelem tradice celospolečenské vyjížďky s názvem Postřižínský cyklootvírák. Letošního již šestého ročníku se zúčastnilo na 1 800 cyklistů!
Za své osmileté sládkovské působení v Nymburce výrazně pozvednul kvalitu zdejších piv a o pět dalších pivních druhů rozšířil zdejší produkci. Celkový roční výstav pod jeho vedením se zvedl o více než 30 %.
PŘÍLOHA 2
O Sdružení přátel piva a jeho anketě Pivo roku
Anketa Sdružení přátel piva o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku je nejstarší novodobou soutěží na českém pivním trhu (s tradicí již od roku 1990). Od roku 2008 (po zániku Pivního kurýra) je to i jediná celorepubliková spotřebitelská soutěž. Systém, kterým SPP dojde ke svým výsledkům je dvoukolový a zcela originální, neboť spojuje oba prvky většiny soutěží, tedy anketní a degustační část. Vítězná piva se tak vyznačují kombinací oblíbenosti a kvality.
První část hodnocení je anketní: předsednictvo a Pivní sněm SPP v průběhu první poloviny roku oznámí členské základně kategorie, ve kterých se bude ocenění v daném roce udílet a poté následuje hlasování všech členů. Hlasy jsou vedením SPP shromažďovány a po jejich zpracování určí v každé kategorii pořadí dle oblíbenosti. (Každý člen může udělit až tři hlasy v jednotlivé pivní kategorii).
V druhé části hodnocení posoudí členové Pivního sněmu a předsednictva SPP ta piva, která se umístila v hlasování členů SPP na prvním až třetím místě a určí jejich konečné pořadí. Posouzení probíhá formou anonymní degustace, na její průběh dohlíží nezávislí pivovarští odborníci, kteří o průběhu této degustace vystavují veřejný protokol. Degustační část je hodnocení z hlediska kvality piv.
Členové Pivního sněmu a předsednictva SPP (mnozí s odbornými degustačními zkouškami) mají možnost se v průběhu roku objektivněji seznámit se sortimentem piv vařených v pivovarech v České republice, které navštěvují, degustují pivní „vzorky“, pořádají anonymní ochutnávky a moderované degustace a účastní se i ostatních pivních prezentací. O vítězích v kategorii Sládek roku a Pivní počin roku rozhoduje pouze porota Pivního sněmu SPP.
Ke dni 1. 11. 2016 má Sdružení přátel piva 1 402 registrovaných právoplatných členů. Nejvíce jsou zastoupeni v Praze (41%), nejméně v Karlovarském kraji (necelých 1,4%).