Ocenění SPP 2007 na Zvíkově se vydařilo
Všem, kterým se ještě nedonesla informace o vydařeném úterním vyhlašování výsledků Ocenění Sdružení přátel piva za rok 2007 na Zvíkově, přinášíme vyhodnocení v podobě tiskové zprávy.
Vyhodnocení piv, pivovarů a dalších kategorií v roce 2007
Desítka roku
Výčepní pivo, lidově řečeno desítka, má jednoznačně největší podíl na spotřebě piva v tuzemsku – téměř 2/3. Proto tato kategorie bývá jedna z nejsledovanějších.
Letošním vítězem se stává Moravské Sklepní nefiltrované z pivovaru Černá Hora. Jedná se o jediné nefiltrované pivo u nás, pravidelně dostupné v běžné distribuční síti (i když bohužel zatím jen krátkou dobu). Oproti svým konkurentům má proto nezvykle vysokou plnost piva a z toho plyne skutečně výborný chuťový požitek. A jak hlásá oficiální informace pivovaru: „V jednom půllitru piva se nachází 500 miliónů kvasných buněk a každá z nich vám udělá moc dobře.“
Celkové pořadí desítek:
- Moravské Sklepní nefiltrované (Černá Hora)
- Březňák – světlé výčepní pivo (Pivovar Velké Březno)
- Bernard – desítka světlé pivo (Rodinný pivovar Bernard)
Jedenáctka roku
Kategorie jedenáctek je pro mnohé spotřebitele jakousi zlatou střední cestou v poměru kvalita/cena. Segment jedenáctek pak má poslední dobou rostoucí tendenci. Pivovar, který si dnes odnese v této kategorii ocenění, se může mimo jiné pochlubit nejhlubšími ležáckými sklepy u nás a rovněž starobylým gotickým portálem, který stojí na dvoře pivovaru. O vítězství tohoto ležáku však rozhodla samozřejmě stabilní kvalita tohoto piva, neboť jeho dnešní vítězství v této kategorii je již čtvrté za sebou!
Jedenáctkou roku je tak Klášter – Ležák 11% z pivovaru Klášter-Hradiště nad Jizerou.
Celkové pořadí jedenáctek:
- Klášter – Ležák 11% (Pivovar Klášter)
- Zlatopramen 11% (Pivovar Krásné Březno)
- Svijanský Máz (Pivovar Svijany)
Dvanáctka roku
Kategorií dvanáctek lze považovat právem za krále mezi všemi kategoriemi, a proto není divu, že téměř každý pivovar i minipivovar má světlou dvanáctku ve svém sortimentu.
Ležák, jenž zvítězil letos nelze přehlédnout už kvůli jeho krásné zlatavé barvě a čiré jiskře. Jistě pak i díky etiketám tohoto pivovaru, kterým vévodí výrazná tvář velkobřezenského výpravčího pana Cibicha. Po loňském druhém místu v této kategorii je vítězem právem ležák ze skupiny Drinks Union, Březňák – světlý ležák.
Celkové pořadí dvanáctek:
- Březňák – světlý ležák (Pivovar Velké Březno)
- Opat (Pivovar Broumov)
- Bernard – světlý ležák (Rodinný pivovar Bernard)
Speciál roku
Kategorie speciálů je bezesporu nejheterogennější skupinou, která v naší soutěži bývá vyhlašována, proto rozhodování bývá nejtěžší.
Letošním vítězem se stává pivo, které zvítězilo zcela suverénně v obou částech naší soutěže a jeho kvalita a oblíbenost je tak naprosto vyvážená. Jde o speciál Kvasar z Černohorského pivovaru, o pivo charakteristické 14i stupni extraktu původní mladiny a hlavně svojí nádherně vyváženou chmelovo-medovou chutí. Lze jej bez problémů použít i jako aperitiv, byť pro tuto potřebu vyrábí černohorští ještě speciálnější pivo.
Celkové pořadí speciálních piv:
- Kvasar (Pivovar Černá Hora)
- Svijanský Kníže (Pivovar Svijany)
- Primátor Exkluziv 16% (Pivovar Náchod)
Tmavé pivo roku
Kategorie tmavých piv je bez rozdílů stupňovitosti, a proto méně plná piva mohou mít opticky nevýhodu, nicméně loňský vítěz Budweiser Budvar tmavý ležák toto popřel a i letos se umístil v popředí.
Pivo, které si ale odnese letošní první místo v této kategorii, je však ryzím speciálem, jde totiž o třináctistupňové tmavé pivo z pivovaru, který bývá pravidelně oceňován, a přestože vstal před pár lety doslova z mrtvých, velmi úspěšně šlape dnes těm velkým na paty a to politikou která drží pozice „kolem komína“. Poslední dobou se ale úspěšně prosazuje i regionech hodně vzdálených.
Vítězem v kategorii tmavé pivo roku je třináctka Svijanská Kněžna z pivovaru Svijany.
Celkové pořadí tmavých piv:
- Svijanská Kněžna (Pivovar Svijany)
- Budweiser Budvar tmavý ležák (Pivovar Budějovický Budvar)
- Bernard – speciální černé pivo (Rodinný pivovar Bernard)
Polotmavé pivo roku
Letošní vítězství v kategorii polotmavých piv bez rozdílu stupňovitosti je podvod! Proč? Ono totiž není polotmavé, ale řezané, což je technologicky přeci jen malinko jiné pivo. Nutno ale také podotknout, že vzhledem k tomu, že tato kategorie je jednou z nejmenších, spadají do ní piva nejen ryze polotmavá, ale i speciálně „nařezaná“ již přímo v pivovaře pod dozorem pana sládka. Dalším překvapením pak pro někoho může být i jeho název, protože není to tak dávno, co se v obchodech objevovalo pod úplně jinými názvy – Korbel a Rohozec.
Zasvěceným je tak jasné, že dnešním vítězem se stává pivo Skalák, řezaný ležák z pivovaru v Malém Rohozci, který má svou naprosto unikátní a nenapodobitelnou chuť.
Celkové pořadí polotmavých piv:
- Skalák, řezaný ležák (Pivovar Rohovec)
- Primátor polotmavý 13% (Pivovary Náchod)
- Démon (Pivovar Lobkowicz)
Staropramen Granát (Pivovar Staropramen)
Nealkoholické pivo roku
Kategorie nealkoholických piv je v naší soutěži poměrně krátce a zpočátku bývala vyhlašována nepravidelně, nicméně v poslední době je již neoddělitelnou součástí vyhlášení už proto, že v této kategorii panuje čím dál větší konkurence (byť to bohužel leckdy v obchodech není příliš znát) a produkce nealkoholického piva meziročně roste dvojciferným tempem.
Letošní ocenění si odnese pivovar, který přišel na trh s nealkoholickým pivem teprve loni, ale s o to větší razancí, vaří totiž jak nealkoholické pivo světlé, tak i polotmavé (umístilo se hned za stupni vítězů na 4.místě). Jedná se o pivo Bernard Free z Rodinného pivovaru Bernard.
Při té příležitosti nelze nezmínit, že reklamní kampaň je jako už tradičně u tohoto pivovaru, opět jedna z nejzdařilejších na pivním reklamním trhu vůbec.
Celkové pořadí speciálních piv:
- Bernard Free (Rodinný pivovar Bernard)
- Staropramen Nealko (Pivovar Staropramen)
- Radegast Birell (Pivovar Nošovice)
Minipivovar roku
Rozhodování v kategorii Minipivovar roku bylo letos mezi členy SPP oproti jiným létům daleko jednodušší, i přesto, že počet těchto pivovárků každý rok neustále roste (v současné době 70). Možná tomu napomohla už naše loňská cena, kdy místní sládek pan Martin Matuška získal cenu Sládek roku a touha poznat jeho piva vedla k poznání, že všechna piva zde vařená jsou skutečným skvostem na českém pivním trhu a o jejich kvalitě z hlediska výroby, čistoty vaření i surovin nemůže být pochyb.
Také vynikající obsluha i personál dotváří celkový dojem, za který získal tento minipivovar právem chráněný titul Minipivovar roku – vítězem je tak Klášterní pivovar Strahov v Praze.
Celkové pořadí v kategorii Minipivovar roku:
- Klášterní pivovar Strahov (Praha 1)
- Pivovarský dvůr Zvíkov (Zvíkovské Podhradí)
- Malostránský pivovar (Velké Meziříčí)
Pivovar roku
Nejprestižnější kategorií, kterou udílí Sdružení přátel piva je bezesporu kategorie chráněná titulem Pivovar roku a rozhoduje o něm vždy celá členská základna.
Letošním vítězem se stává již podruhé během posledních tří let pivovar, který oproti svým konkurentům nabízí hned 11 druhů piv (vedle 7 druhů výborných limonád) a to přesto, že se výstav tohoto pivovaru pohybuje „jen“ do 150 tisíc hektolitrů. Pivovar, jenž by mohl být jak vystřižený z Divadla Járy Cimrmana, neboť stejně jako toto divadlo neustále přidává do svého repertoáru hry, aniž by kdy nějakou vypustilo, tak stejně tak tento pivovar zhruba každý rok přidá jeden nový druh piva a to opět bez toho, že by nějaký jiný ze své výroby zavrhlo. Navíc jde často o druhy piv, které většina českých konzervativnějších konkurentů nenabízí, jako např. Weizenbier či poslední přírůstek English Pale Ale. Oceněný pivovaru je též názornou ukázkou, že i město může být výborným vlastníkem.
Pivovarem roku se tak zcela po právu stal pivovar Primátor z Náchoda
Celkové pořadí v kategorii Pivovar roku:
1.Pivovar Náchod
2.Rodinný pivovar Bernard
3.Pivovar Svijany
Naše hospoda roku
SPP chystá pro příští ročník vyhlašování celou řadu změn, o kterých bude informovat nejen pivovary, ale i média. Jednou ze změn bude i zrušení kategorie Naše hospoda roku, neboť není v silách SPP, objektivně posoudit všechna výčepní zařízení v zemi a nechceme tak sklouzávat do jisté povrchnosti této kategorie. Jistě však najdeme jiné alternativní řešení, jak vyznamenat skutečně dobré, zajímavé a stylové restaurace a hospody.
Titul Naše hospoda roku tak dnes bude udělen naposledy, o to větší však bude mít váhu. Získá jí restaurace, o jejíž kvalitě nemůže nikdo pochybovat. Hospoda, kde již čtvrtým rokem točí lahůdky ze Svijanského pivovaru a je již oceněná jeho třemi certifikáty nejvyšší kvality, kde letos navíc figuruje na prvním místě.
Provozovatel této restaurace udělal z „běžné hospody“ místo, kam se opravdu všichni rádi vracejí a mají proč. Kvůli fantastické obsluze, výbornému pivu a skvělé kuchyni i netypickému prostředí v druhé části restaurace. Se svými kolegy navíc spolupořádá Rokytnický Pivní rej, kde dosahuje pravidelně největší výtoče ve svém stánku při této slavnosti. Jak sám ale říká pan Daneš, „… bez své přítelkyně a současně skvělé kuchařky bych to sám nedokázal“. Titul Naše hospoda roku tak putuje do Rokytnice nad Jizerou, do restaurace v Zelený.
Sládek roku
Jestliže dříve si toto ocenění od nás odnášeli spíše sládci průmyslových pivovarů, poslední dobou se zdá, že se trend změnil, neboť stejně jako v loňském roce i letos vyhrála osobnost, která svůj současný život zasvětila minipivovarům.
Ale nebylo tomu vždy tak. Letošní nositel ceny Sládek roku se narodil v roce 1955 nedaleko Plzně a tak není divu, že po vystudování průmyslové školy v Podskalské ul. v Praze nastoupil do pivovaru jemu nejbližšího, tedy plzeňského Prazdroje (kde zpočátku působil zejména v Gambrinusu). Po roce praxe odešel na studium VŠCHT kde v roce 1982 ukončil řádně studia inženýrským titulem a vrátil se zpět do Prazdroje, kde působil až do konce roku 2004. Hned v dalším roce však „zakládá“ svůj domácí „pivovárek“ Joe´s garage beer a jeho „garážová“ piva se stala okamžitě pojmem, nejen mezi domácími vařiči piv.
Stejně jako řada dalších českých sládků i on odjíždí poté do zahraničí, kde pomáhá rozjíždět místní pivovary a učí vařit místní sládky. Po návratu do České republiky začíná stavět minipivovary i zde a současně předávat své bohaté zkušenosti. Pod jeho dozorem tak vznikly hned tři minipivovary (Permon, Belveder, Purkmistr), přičemž v posledně jmenovaném najdete našeho pana sládka roku pravidelně. A všechna jeho piva jsou vždy skutečnou lahůdkou. Výčet jeho aktivit a staveb nových pivovarů tím však zdaleka nekončí. Nutno též připomenout, že tento dlouholetý zaměstnanec Plzeňského Prazdroje je zároveň znám, jako propagátor moderních způsobů čepování a ošetřování piva.
Sládkem roku, se tak za svoji nejen současnou práci a aktivitu stává pan Ing.Josef Krýsl.
Poznámky a pár čísel k vyhlášení:
Hlasování se letos zúčastnilo 735 členů SPP, což je cca 55% členské základny. Svůj hlas dostalo celkem 191 různých piv napříč kategoriemi. Zajímavostí pak určitě je, že po anketní části naší soutěže se umístilo hned několik piv i z minipivovarů (celkem 16 piv dostalo 156 hlasů). Nejvyššího umístění dosáhl mezi velikány z průmyslových pivovarů polotmavý ležák Old Gott z minipivovaru U medvídků – celkem 10.místo ve své kategorii.
Absolutním vítězem se na základě hlasování napříč všemi kategoriemi stalo nealkoholické pivo Bernard Free z Rodinného pivovaru Bernard, pro které hlasoval téměř každý druhý člen SPP 47,5 % (následované Svijanskou Kněžnou 40%).
Skokanem roku by se mohlo nazvat vítězné pivo v kategorii polotmavých piv – Skalák, řezaný ležák z pivovaru Rohozec.
Noticka předsedy SPP
1. změny
Sdružení přátel piva chystá v příštím roce celou řadu změn související s vyhlášením. Změní se některé kategorie v kterých se bude soutěžit, jednáme o vstupu významného partnera do celé soutěže a hodláme být vůči médiím i veřejnosti transparentnější a proto degustační část naší soutěže bude probíhat pod přísnou kontrolou několika nezúčastněných pivovarských osobností, známých laické i odborné veřejnosti, které posléze vystaví protokol o regulérnosti celé degustace.
2. minipivovary
O vzrůstajícím významu minipivovarů v České republice jistě svědčí nejen rostoucí zájem z řad konzumentů hledající jiné neunifikované chutě, ale též neustále narůstající celkový počet těchto pivovarů (v současné době je jich již 70), přičemž se již neopakuje situace z druhé poloviny devadesátých let, kdy celá řada minipivovarů nedokázala čelit trhu a krátce po svém vzniku opět zanikla. Vedle uznání kvalit v rámci degustačních a jiných soutěží, budou piva z kvalitních minipivovarů často konkurovat minimálně v regionálních měřítcích ve své oblibě i velkým a osvědčeným značkám.
3. rok 2008
Na často kladenou otázku, jaký bude ten příští rok z pivovarského hlediska odpovídám, že převážně ve znamení velkých změn a pohybů globálních hráčů (pivovarských gigantů) na našem trhu a nové rozložení na české pivní mapě, zvláště s masivním nástupem skupiny Heineken. Jistě s obavami budeme sledovat některé pivovary, jejichž perspektiva není příliš optimistická a zda pivovar Podkováň znovu začne po plánované „rekonstrukci“ skutečně vařit.
Určitě však pozitivně můžeme nahlížet na další vznikající minipivovary, které opět obohatí nabídku s pivy, která běžně neseženeme a zahustí naší pivní mapu. Předpokládám, že v roce 2008 vznikne minimálně deset nových restauračních pivovarů.
Rok 2008 však také bude rokem velkého zdražování. Poptávka po pivu celosvětově roste, ale po letošní maximální neúrodě ječmeně, ale i chmele a to v globálním měřítku schází ty nejzákladnější suroviny pro jeho výrobu a cenu zcela automaticky zvedají všechni velcí odběratelé. Situace je o to horší, že jí předcházel už loňský neúrodný rok.
Dej bůh štěstí!!!!