Ceny SPP za rok 2021 rozdány – tisková zpráva
Sdružení přátel piva zveřejňuje výsledky ankety o Pivo roku 2021
Praha – Sdružení přátel piva jako již tradičně, vyhlašuje i v tomto roce, výsledky své soutěže o Pivo roku 2021.
Soutěž SPP je jediná spotřebitelská celorepubliková anketa a jde zároveň o nejstarší „novodobou“ pivovarskou soutěž v ČR vůbec. Unikátní je i systém hodnocení, který kombinuje anketní i degustační část, kdy piva s nejvyšším počtem získaných hlasů v rámci ankety, postupují do anonymní degustace, ze které vyjde konečné pořadí na prvních místech.
Přestože soutěž SPP za celou dobu prošla celou řadou změn (změny kategorií, počet vyhlašovaných umístění – v devadesátých letech byla vyhlašována pouze vítězná piva) – zůstává stálicí mezi ostatními pivovarskými soutěžemi a stejné je to i s celkovým počtem soutěžních kategorií.
Anonymní degustace pod vedením profesora Ing. Tomáše Maiera proběhla i letos v neveřejných prostorách břevnovského klášterního pivovaru sv.Vojtěcha ( dne 20. září 2021 ).
Letošní rok opanovaly dva pivovary. Rodinný pivovar Bernard, který získal celkem 4 zlaté medaile a minipivovar Volt z Jablonce n.N., který získal tři zlaté medaile.
Zajímavosti z dílčích výsledků:
Vítězná piva napříč kategoriemi po skončení úvodní anketní části:
- Bernard IPA (v kategorii svrchně kvašených piv)………………………………..…….….. 441 hlasů
(nejvíce hlasů pro jedno pivo v historii soutěže)
- Bernard tmavý ležák s jemnými kvasnicemi (v kategorii tmavých a polotmavých, spodně kvašených piv)……………………………………………………………………………………….. 404 hlasů
- Bernard Jedenáctka (v kategorii světlých ležáků).………………………………….……….. 401 hlasů
POZNÁMKA: Poprvé v historii soutěže SPP získaly nejvíce hlasů piva z jednoho jediného pivovaru
V anketní části hlasovalo 935 členů SPP z 1 508 možných, a to pro různých 238 značek piva.
Nejúspěšnější piva degustační části:
- Volt Black Out (kategorie tmavých a polotmavých, svrchně kvašených piv)
- HopBit z Vrchlabí (v kategorie silných piv)
- Bernard tmavý ležák (kategorie tmavých a polotmavých piv, spodně kvašených piv)
Tato piva získala nejlepší známky v rámci odborných degustací napříč kategoriemi.
ZAJÍMAVOST: Degustačně nejvyrovnanější kategorií byla kategorie světlých ležáků, bohužel současně s nejhorším bodovým hodnocením ze všech vzorků.
Skokan roku:
Volt Svatomartinské (pivovar Volt) v kategorii Světlých ležáků. Vloni se neumístil, letos skončil na čtvrtém místě.
——————————————————————————————————————–
Kompletní výsledky ankety Pivo roku 2021
——————————————————————————————————————–
Světlé výčepní pivo
Výčepní pivo, lidově po staru zvané desítka, je taková česká klasika, vesměs to nejběžnější, co si doma otevíráme k večeři nebo objednáváme v hospodě s přáteli.
- Bernard kvasnicová Desítka (Rodinný pivovar Bernard)
- Fabián 10% (Pivovar Hostomice)
- Únětická Desítka (Pivovar Únětice)
Světlý ležák
Světlým ležákům tradičně nikdo v restauracích neřekne jinak než dvanáctka a nepochybně se v českých podmínkách jedná o královskou kategorii. Letos vítězství získala ve skutečnosti „jedenáctka“, která mívá při degustacích proti silnějším „dvanáctkám“ výchozí hendikep kvůli nižší plnosti. Letošní vítěz už tuto kategorii v minulosti několikrát ovládl.
- Bernard Jedenáctka (Rodinný pivovar Bernard)
- Fabián 12% (Pivovar Hostomice)
- Harrach Original (Pivovar Jelínkova vila)
Silné pivo (13% EPM a výše)
Kategorie silných piv se dříve nazývala speciály a jedná se o spodně kvašená piva se stupňovitostí nad 13. Je zajímavé, že stupně vítězů jsou obsazené identicky jako loni, pouze došlo k prohození prvního s druhým.
- Medvěd 13% HopBit (Pivovar Krkonošský medvěd Vrchlabí)
- PRIMÁTOR 16% Exkluziv (Pivovar PRIMÁTOR)
- Rohozec Třináctka, světlé silné pivo (Pivovar Rohozec)
Tmavé a polotmavé pivo
Tmavá, případně polotmavá piva jsou opředena řadou mýtů a kuriozit. Například že tmavé pivo musí být sladké. Toto není pravda, zpravidla sice obsahuje tmavé pivo o něco více zbytkového cukru než světlé, chuť by ale měla být spíše pražená a nikoliv sladká. Letošní vítěz už na nejvyšší ocenění dosáhl, naposledy v roce 2017.
- Bernard, Černý ležák s jemnými kvasnicemi (Rodinný pivovar Bernard)
- Vídeňský ležák 13% (Pivovar Krušnohor)
- Čerťák tmavý ležák (Minipivovar Novosad a syn)
Pšeničné pivo (bez ohledu na barvu a EPM)
Dle velkého znalce piva Garretta Olivera pšeničné pivo pochází z Českého království někdy ze 13. století. Nicméně v 19. století se jeho těžiště přesunulo do Bavorska a je tomu tak dodnes. V Česku ale v současné době přece jen dochází k pozvolné renesanci tohoto stylu a čím dál více pivovarů tento pivní styl zařazuje do svého portfolia. Letošní vítěz je úplným nováčkem v naší anketě
- Podřipské pšeničné 12° (Podřipský rodinný minipivovar)
- Sv. Norbert Weizenbock Dunkel (Klášterní pivovar Strahov)
- PRIMÁTOR Weizenbier (Pivovar PRIMÁTOR)
Světlé svrchně kvašené pivo
Do kategorie svrchně kvašených světlých piv spadají všechna svrchně kvašená světlá piva bez rozdílu stupňovitosti s výjimkou piv pšeničných. Vzhledem k široké škále na českém trhu se tak jedná zejména o světlé ejly, tedy pale ale, nejčastěji India Pale Ale. To ale pro letošního vítěze neplatí, ten je chmelen výhradně australskými chmely Enigma a Victoria Secret.
- Volt Protinožec (Pivovar Volt)
- Zichovec 17 Nectar of Happness (Rodinný pivovar Zichovec)
- PRIMÁTOR IPA (Pivovar PRIMÁTOR)
Tmavé a polotmavé svrchně kvašené pivo
V této kategorii se vítězové střídají jako na běžícím páse. Od roku 2014, kdy byla tato kategorie zavedena, nedošlo nikdy k obhajobě prvenství. Vítězem se stalo single hop pivo, to znamená, že se chmelilo pouze jedním chmelem, nicméně o to více se použilo druhů sladů. Letošní vítěz si oproti loňsku o jednu příčku polepšil.
- Volt Black Out (Pivovar Volt)
- CLOCK Twist, American Red IPA (Pivovar CLOCK, řemeslný pivovar z Potštejna)
- PRIMÁTOR Stout (Pivovar PRIMÁTOR)
Kyselé pivo
Kategorie takzvaných kyseláčů je vůbec nejmladší kategorie, kterou jsme vytvořili teprve v roce 2019. Kategorie zahrnuje jakákoliv kyselá piva, tedy zejména lambic, berliner weisse (berlínské bílé), gose či american wild ale (americký divoký ale).
- Ich bin ein Berliner (MadCat Craft Brewing)
- Mango-Piña-Coco-Sourus (MadCat Craft Brewing)
- Zichovec 12 Sour Passion Fruit (Rodinný pivovar Zichovec)
Minipivovar roku
Sdružení přátel piva má na kategorii – a titul s tím spojený (Minipivovar roku) – registraci na Úřadě průmyslového vlastnictví a je tak jediným subjektem, který tuto anketu může u nás vyhlašovat. O to větší prestiž toto ocenění má. Pod pojmem minipivovar rozumíme provoz s roční produkcí do 10 tisíc hektolitrů piva.
Vítězství v této kategorie je rok od roku obtížnější, protože konkurence každým rokem stoupá, protože se u nás otevírají pravidelně desítky nových minipivovarů ročně. Covid tento trend sice poněkud přibrzdil, ale počty stále úspěšně rostou. Letošní vítěz má ve svém portfoliu produkce 28 piv.
- Pivovar Volt
- Rodinný pivovar Zichovec
- Pivovar CLOCK, řemeslný pivovar z Potštejna
Pivovar roku
Také tato kategorie je vyhlašována výlučně Sdružením přátel piva.
Na rozdíl od kategorie Minipiovarů až donedávna v této kategorii počet pivovarů klesal. Nicméně aktuálně to již přestává platit, neboť některé minipivovary se stávají natolik úspěšnými, že z hlediska ročního výstavu již překračují magickou hranici ročního výstavu ve výši 10 000 hl a stávají se tak průmyslovými pivovary.
Letošní laureát úspěšně přetavil svoje drtivé vítězství v kategoriích výčepního piva a ležáku v celkové vítězství.
- Rodinný pivovar Bernard
- Pivovar PRIMÁTOR
- Žatecký pivovar
Pivní počin roku
V této kategorii nebylo ocenění letos uděleno.
Sládek roku
Ing. Aleš Dvořák, létající sládek pivovaru Budějovický Budvar
Letošní laureát se narodil na sklonku vlády prezidenta Novotného v Českém Krumlově, kde později ve zdejším průmyslovém pivovaru získával první pracovní zkušenosti.
Vzdělání získal na gymnáziu a poté jak jinak než na Vysoké škole chemicko technologické. Zde ho formovaly takové osobnosti jako profesorka Basařová nebo docent Čepička, kteří na nás už oba shlížejí z pivovarského nebe.
Za své velké vzory z praxe pak považuje jména jako Tolar, Šavel, Šrogl, Koutek či Chramosil, ale výčet jmen rozhodně nemůže být konečný.
Po krátkém intermezzu v Českokrumlovském pivovaru natrvalo zakotvil v Budvaru, kde stál před několika lety u čím dále těsnější spolupráce s řadou minipivovarů a řemeslných pivovarů. Mimochodem, Budvar byl u nás zcela první průmyslový pivovar, který do svých hospod Budvarek pustil v létě roku 2018 na třetí pípu piva z těchto menších pivovarů.
Letošního vítěz nesmírně baví objevovat dosud nepoznaná piva, mezi jeho nejoblíbenější styly piva vedle českého ležáku patří IPA, Lambic a klášterní trapistická piva.
Ve volném čase to našeho sládka roku táhne do přírody, rád chodí na ryby a trampuje. Z hudby poslouchá tradiční, zejména zahraniční big beat, rozhodně neulítává na nějakých modernostech.
——————————————————————————————————————–
O Sdružení přátel piva a jeho anketě Pivo roku
Anketa Sdružení přátel piva o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku je nejstarší novodobou soutěží na českém pivním trhu (s tradicí již od roku 1990). Od roku 2008 (po zániku Pivního kurýra) je to i jediná celorepubliková spotřebitelská soutěž. Systém, kterým SPP dojde ke svým výsledkům je dvoukolový a zcela originální, neboť spojuje oba prvky většiny soutěží, tedy anketní a degustační část. Vítězná piva se tak vyznačují kombinací oblíbenosti a kvality.
První část hodnocení je anketní. Pivní sněm SPP v průběhu první poloviny roku oznámí členské základně kategorie, ve kterých se bude ocenění v daném roce udílet, poté následuje hlasování všech členů. Hlasy jsou vedením SPP shromažďovány a po jejich zpracování určí v každé kategorii pořadí dle oblíbenosti.
V druhé části hodnocení posoudí členové Pivního sněmu SPP ta piva, která se umístila v hlasování členů SPP na prvním až pátém místě a určí jejich konečné pořadí. Posouzení probíhá formou anonymní degustace, na jejíž průběh dohlíží a účastní se jí nezávislí pivovarští odborníci, kteří o průběhu této degustace vystavují veřejný protokol. Degustační část je hodnocení z hlediska kvality piv.
Členové Pivního sněmu SPP (mnozí s odbornými degustačními zkouškami) mají možnost se v průběhu roku objektivněji seznámit se sortimentem piv vařených v pivovarech v České republice, které navštěvují, degustují pivní „vzorky“, pořádají anonymní ochutnávky a moderované degustace a účastní se i ostatních pivních prezentací. O vítězích v kategorii Sládek roku a Pivní počin roku rozhoduje pouze porota Pivního sněmu SPP.
Ke dni 1. 11. 2021 mělo Sdružení přátel piva 1 508 registrovaných právoplatných členů. Nejvíce členů je v Praze (40 %), nejméně v Karlovarském kraji (0,5 %).