Nepleťte si kvasnicové s nefiltrovaným
Na trhu přibývá pivních nápojů, o nichž jsme ještě donedávna ani neslyšeli. Rozšiřte si své znalosti. Ať víte, co pijete.
Speciály, pšeničné, žitné, stout. Piva nefiltrovaná, nepasterovaná, kvasnicová… K tomu beermixy a cidery. Je toho hodně, co nám nově nabízejí pivovary.
Minipivovary, které pivo nefiltrují ani nepasterují, nám ukázaly, že lehce zakalená piva chutnají lépe. A v hospodách, kde nabízejí pivo z tanků, jsme se zase přesvědčili, že chutnější je i pivo nepasterované. Zrodila se móda piv nefiltrovaných, nepasterovaných a kvasnicových. Mnozí je dokonce považují za jedno a totéž. Ale tak to vůbec není. Každé znamená něco jiného. A aby to nebylo jednoduché, kvasnicové může být filtrované a nefiltrované může být pasterované. Pojďme si vysvětlit, co jednotlivé pojmy znamenají.
K tomu si však musíme nejprve uvědomit, proč pivovary piva filtrují a pasterizují. Filtrací se z hotového piva odstraní kvasinky a další mikročástice, takže pivo je pak zcela čiré. A pasterizace je proces, při němž se pivo krátce zahřeje a rychle zchladí, a tím se zničí všechny mikroorganismy, které by mohly způsobit zkažení piva. Oba procesy tedy umožňují prodloužit trvanlivost i při vyšších teplotách a používají se u naprosté většiny lahvových piv.
KVASNICOVÉ. Při stáčení byly do hotového nápoje přidány pivovarnické kvasinky nebo rozkvašená mladina. Předtím mohlo projít pasterizací nebo i filtrací. Je mírně zakalené, má plnější a bohatší chuť, přítomnost vitaminů B může navíc příznivě působit na naše trávení.
NEFILTROVANÉ. Na rozdíl od kvasnicového do něj žádné kvasinky přidány nejsou. Pivo prostě neprošlo filtrací a kvasnice jsou v němpřítomny pouze ve formě neodfiltrovaného zbytku po kvašení. Vzhledově se od kvasnicového neliší, také má lehký zákal. Ten však může být vytvořen i uměle, přídavkem jablečného extraktu, který vytváří dojem, že v něm kvasnice zůstaly. Může být pasterované.
NEPASTEROVANÉ. Před stáčením do lahví neprošlo pivo pasterizací, má kratší (obvykle jen tříměsíční) záruku.
S jakými pojmy se ještě můžeme setkat SPECIÁLNÍ PIVA. Je to jedna ze skupin piva (stolní, výčepní, ležák, speciální…) podle legislativy. Zjednodušeně řečeno – jsou to silnější ležáky, mají totiž minimálně 13 % extraktu původní mladiny (původních stupňů). Jsou plnější než ležáky, mívají specifickou barvu a chuť.
RADLER, BEERMIX. Mix piva a limonády, kde zhruba polovinu tvoří pivo a polovinu limonáda, nejčastěji s ovocnou příchutí. Většinou je základem výčepní pivo, takže obsah alkoholu se pohybuje kolem dvou procent. Může však být i vyšší, pokud je za základ použit ležák, nebo téměř nulový, když je namíchán z piva nealkoholického. Podle legislativy patří do skupiny míchaných nápojů z piva. Kromě nich existují i kvašené sladové nápoje, které nejsou vyrobeny přímo z piva, ale ze sladiny, tedy prvního stupně vaření piva.
STOUT A PORTER. Jsou to podobná piva s hustou pěnou, výrazně tmavou barvou a příchutí po praženém sladu, většinou s vysokým obsahem alkoholu. Pocházejíz Anglie a Irska. Nejznámější je irský Guinness.
PŠENIČNÉ PIVO. Část ječného sladu je nahrazena sladem z pšenice. Má bohatou pěnu, světlou až slámovou barvu. Většinou se prodává nefiltrované, takže má jemný opálový zákal z kvasinek. Je méně hořké, ale zato nasládlejší a osvěžující, takže chutná hlavně v létě.
ŽITNÉ PIVO. Vaří se ze sladů, kde je velká část ječmene nahrazena žitem. Žitné slady jsou tmavší, takže pivo má načervenalou barvu. Stejně jako pšeničné je svrchně kvašené.
BEZLEPKOVÉ. Na rozdíl od běžných piv má jen velmi malý obsah lepku (přechází do piva z ječného sladu), takže je vhodné i pro celiaky.
POLOTMAVÉ. Není totéž co řezané. Polotmavé pivo je vyrobeno z tmavých sladů, případně ze směsi barevných a světlých sladů, zatímco řezané pivo vzniká smícháním světlého a tmavého piva při stáčení.
CIDER. Není to ani jablečné pivo, ani radler, s pivem nemá společného nic kromě toho, že ho vyrábějí pivovary. Je to zkvašený jablečný mošt, mírně alkoholický.
NAKUŘOVANÉ PIVO. Z německého Rauchbier. Je vyrobeno ze sladu, který se suší nad kouřem z bukového nebo dubového dřeva (popřípadě i rašeliny). Má uzenou chuť i vůni.
ALE (čti ejl). Nejrozšířenější pivní druh v anglicky mluvících zemích. Středně silné až silné, hluboce prokvašené pivo s vyšší hořkostí, vyzrálou chutí a celou škálou barev. Existuje řada druhů, například Indian Pale Ale (IPA) s vyšším obsahem zbytkového extraktu i alkoholu, silně chmelené.
Převzato: 2.5.2014, Lidové noviny ( Hana Večerková )