Slavnostem Rosa připil starosta s Jakubem Krčínem douškem z nového pivovaru
Sedlčany – Dvorské i lidové tance ze 13. až 15. století zatančila na Městských slavnostech Rosa zájmová skupina Saltatores Regina Beatrix. Tato podívaná byla součástí historického bloku pátečního programu, podobně jako ukázky šermířského umění místní skupiny Corpus Bellatores nebo Pánů ze Zvěřince či vokálně instrumentálního souboru Ludus musicus.
Pozornost přitahovala v pátek také lazebna U ledové kádě z Prahy. „Za teplého počasí nejen o hygieně ve středověku vyprávíme, ale máme připravené kádě plné vody. Odvážlivcům půjčujeme košilky a mohou si účinky lazebny vyzkoušet na vlastní kůži. Inspiraci čerpáme především z doby vlády Václava IV., který lazebny propagoval,“ uvedla lazebnice Zuzana Bártlová.
Sluneční pohodu střídaly dešťové přeháňky. Ty se změnily kolem půl šesté, kdy starosta Sedlčan Jiří Burian 25. ročník obnovených slavností spolu s Jakubem Krčínem alias Jaroslavem Kolským zahájil, v pořádný liják.
Krčín vyjádřil potěšení nad tím, že se v Sedlčanech podobně jako za jeho vlády, zase začalo vařit pivo. Mokem z nového malého pivovaru na Červeném Hrádku si připil se starostou pivem Mastník. Světlý speciál Krčín v té době ještě kvasil a zrál v pivovaru. Starosta Burian připomněl původ slavností. „Jejich vznik je spojen s rokem 1420, kdy vůlí, odhodlaností a láskou zdejších občanů a jejich spojením s lidem z okolních vesnic byla podle pověsti Žižkova vojska před branami města poražena,“ poznamenal a převyprávěl stručně celou legendu. „Vraťme se do časů, kdy slovo mužů bylo nepsaným zákonem a čest rytířská závazkem. S úctou a pokorou v srdci skloňme se před všemi, kteří tu po staletí žili před námi. Díky nim můžeme kráčet dál a číst v té moudré knize poznání, abychom jednou mohli krásná poselství předat těm, kteří přijdou po nás,“ vyzval návštěvníky.
Ve svém zahajovacím projevu připomněl, že letošní slavnosti Rosa se konají v roce několika významných výročí. „Před několika týdny jsme oslavili padesát let hudebního festivalu Sukovy Sedlčany, právě si připomínáme 720 let od vzniku města Sedlčan, kdy první písemná zmínka se váže k roku 1294. Je to rok, od kterého se odvíjí bohatá historie tohoto města a dochované dokumenty svědčí o tom, že Sedlčany byly již ve středověku významným hospodářským a správním centrem tehdejšího vltavského kraje. V podzimní části roku si připomeneme a oslavíme 60. výročí Kulturního domu Josefa Suka a 120. výročí železniční dráhy Sedlčany – Olbramovice,“ řekl.
Po historické části programu opanovala pódium současná hudba. Po koncertu tanečního orchestru ZUŠ Sedlčany Blue Orchestra Václava Calty uvítalo publikum jednoho z našich nejlepších současných hitmakerů Michala Hrůzu s jeho kapelou Hrůza. Po ohňostroji ohlásil moderátor Slávek Bloch posledního pátečního účinkujícího – Green Day Prague revival.
Město bylo pořadatelem ještě sobotního dětského dne v sedlčanském kulturním domě, kde byly připraveny od 9 do 12 hodin diskotéka, divadlo, výtvarné dílny pro děti. Doprovodné akce byly organizovány samostatně jinými subjekty. Ze sportovní nabídky mohli lidé vybírat v sobotu mezi závodem dračích lodí u přehrady, turnajem v sálové kopané na hřišti Taverny, soutěží siláků v banchpressu nebo soutěží v křížovém mariáši. Náměstí zaplnila od 10 do 15 hodin historická vozidla. Veterán club Sedlčany dokonce umožnil zájemcům vyjížďky do okolí města.
Závodní vozy dakarského týmu KM Racing byly dalším lákadlem pro děti i dospělé. Zvlášť když se mohli zeptat na vše, co je o pouštním závodu zajímalo, přímo Martina Macíka a dalších účastníků.
V neděli pak vyhrávala odpoledne v areálu chovatelů dechová hudba ZUŠ Rožmitál a v kostele sv. Martina začal v podvečer koncert kytarového virtuosa Štěpána Raka, který si již dobrou akustiku v sedlčanském kostele v několika posledních letech vyzkoušel.
Vznik slavností Rosa je spojen s rokem 1420, kdy byla před branami města poražena Žižkova vojska.