Vítejte na internetových stránkách Sdružení přátel piva! Naším hlavním zájmem je české pivo a pivovary, které ho vaří.

Kromě informací o našem sdružení zde naleznete také neustále se rozrůstající sekci Svět piva, která je plná článků zaměřených na pivo, pivovary, slad, chmel a novinky z českého pivovarnictví.

Logo EBCU Od roku 2005 je Sdružení přátel piva členem Evropského sdružení pivních spotřebitelů (EBCU), kde se snaží prosazovat zájmy českého pivovarnictví a získávat zkušenosti od podobně zaměřených organizací.


Novinky | archiv akcí a novinek | RSS kanál

Párování piva a jídla s Alešem Dočkalem

O tom, že párování piva a jídla je díky větší rozmanitosti chutí, vůní i barev zajímavější a lepší, než párování piva a vína – není třeba diskutovat. O tom, že historie párování jídla a vína je naopak starší a má za sebou daleko lepší „lobbing“, také ne. Abychom si toto vše připomenuli, uskutečnili jsme párování piva a jídla v restauraci Zlý časy, kterým nás provedl Aleš Dočkal, guru párování u nás, bývalý spolumajitel Pivovarského klubu v Karlíně. Akce se neobešla bez drobných vtípků na smutnou historii pivovarské gastronomie za socialismu, ale jinak byla plná skvěle spárovaných piv a drobných pokrmů. Pár obrázků najdete zde:


Minipivovary Brněnska

V úterý 19. května 2026 jsme uskutečnili výlet po minipivovarech Brna, tentokráte zaměřený na pivovary mimo centrum a dále. Postupně jsme navštívili pivovar Beer Daddy v Sivicích, pivovar Stern a věhlasný pivovar Hauskrecht. Vedle velmi přátelského přijetí a skvělých majitelů a jejich povídání, jsme ochutnali opravdu VŠUDE SKVĚLÁ PIVA, a to BEZ JEDINÉ VADY! Nepomatuji si, kdy se tomu stalo naposledy, kdy by prostě alespoň nějaké to pivo po návštěvě hned tří pivovarů nebylo prostě někde trochu horší, resp. s nějakou tou senzorickou chybou. Před všemi pivovary zde tedy smekáme… Pár obrázků z akce zde:


Exkurze (nejen) v pivovarech Samson a Solnice v Českých Budějovicích

V sobotu 14.3.2026 se uskutečnil další z výletů SPP, tentokrát do Českých Budějovic. Hlavním bodem programu nebyl překvapivě malý pivovar, ale průmyslový pivovar Samson, spadající pod nadnárodní obří společnost AB Inbev, která ze známých strategických důvodů tento pivovar v Českých Budějovicích zachránila, koupila a zmodernizovala. Výsledkem je třeba velmi úspěšný místní Bock. Jen pevně věříme, že zůstane i do budoucna vše tak jak je nyní, kdy tento pivovar vaří svá piva po boku úspěšného našeho národního pivovaru Budvar. 

 Po prohlídce pivovaru Samson následovala komentovaná exkurze v pivovaru Solnice a jeho okolí, kde jsme mohli vidět nejstarší a nejvíce dochovalé části města, spolu např. s pivovodem, vedoucím z pivovaru do restaurace Solnice. Škoda jen, že místní kuchyň na rozdíl od piva je poněkud předražená, zejména v porovnání s nižší kvalitou samotného jídla.

 Výlet pokračoval neoficiální návštěvou dalších pivovarských míst v Českých Budějovicích a okolí, jako jsou další místní pivovary a klasické, či craftové hospody. Navštívili jsme i krásný pivovar Kněžínek v krásné rybníkaté oblasti za městem, bohužel s velmi špatnými pivy na čepu. Malá fotogalerie z celé akce k vidění zde:


Setkání s prezidentem ČMSMP, Michalem Voldřichem

 Několikrát odložené setkání s Michalem Voldřichem, vrchním sládkem pivovaru Platan, spolumajitelem Pivovarského dvora na Zvíkově a prezidentem Českomoravského svazu minipivovarů se konečně uskutečnilo, a to 26. února 2026 v prostorách pivovaru Strahov. Ač šlo spíše o komorní setkání, setkání to bylo více než zajímavé. Michal Voldřich nás seznámil s novinkami v rámci evropské pivní legislativy, ohledně ankety mezi malými evropskými pivovary (THE INDEPENDENT BREWERS OF EUROPE) a samozřejmě zodpověděl naše dotazy na fungování pivovaru na Zvíkově, v Protivíně a samozřejmě na činnost svazu minipivovarů. Více naleznete zde a zde:


Minipivovary Jablonce nad Nisou

 V mrazivou neděli 15. ledna 2026 jsme vyrazili na první letošní výlet. Cílem byl tentokrát Jablonec nad Nisou a jeho dva, resp. tři pivovary. Začali jsme v minipivovaru O.SKAR a podávání piva z klubovny do pivovaru při prohlídce, bylo skutečně nezapomenutelné. Viz obrázek ve fotogalerii. Pivo nám chutnalo, povídání to bylo od pana majitele Oskara Škarvady moc hezké, ale na oběd jsme již spěchali do minipivovaru Volt u jablonecké přehrady, kde nás čekal sládek pivovaru Martin Palouš, který nás se svým osobitým humorem po pivovaru provedl a dal nám ochutnat plno místních dobrot. O to víc jsme se nemohli dočkat skutečného oběda (a že jsme opravdu čekat museli… ;) ). Martin nás posléze provedl i jejich budoucím pivovarem, který staví v objektu bývalého průmyslového pivovaru v Jablonci n.N., který jsme měli možnost celý prolézt a dýchla na nás nostalgie ne až tak vzdálených časů. Byl to smutný pohled, ale s optimistickým koncem, neboť se sem výroba piva díky pivovaru Volt zase pomalu vrací (resp. brzy vrátí). Prohlídku jsme ukončili ve sklepích bývalé lednice, kde nás čekalo poslední milé překvapené – samospádový soudek s „volťáckým“ speciálem. Venku se pomalu začalo stmívat, ale i tak jsme ještě zcela nekončili, poslední zastávkou byl létající pivovar Muhu v Tanvaldu, kde jsme výlet spolu s povídáním se sládkem pivovaru, panem Janem Řehořkem, zakončili. A to u jejich jedenáctistupňového „ležáčku“, vařeném v pivovaru Bakov. Děkujeme všem za milé přijetí a zase někdy v Jablonci! ;) Pár obrázků z výletu k vidění zde:


Tajný pivní závod

Po několika odkladech, se v mrazivou neděli 23.11.2025 uskutečnil tajný pivní závod pro dvojice. Tématem byly staré právovárečné domy v Praze a účastníci to neměli ani trochu jednoduché. Startovali ve stejný čas z různých pražských restaurací, kde obdrželi přesně ve 12:00 hodin obálku s instrukcemi ke hře a zejména několik složitých kvízů, aby našli název pěti podniků, kam vůbec pokračovat a kde hledat tajného pivního agenta, který jim posléze předal obálku č.2, která je zavedla po pátrání po starých právovárečných domech v centru Prahy. Samozřejmě po cestě museli soutěžící vypít několik piv, najít ztracená místa, vyluštit zákeřné hádanky, aby na závěr, v cíli cesty (Gulden Draak Bierhuis), museli/mohli ochutnat anonymní vzorek piva a ještě se pokusit riskem zvrátit prozatímní výsledky. Oproti očekávání dorazily všechny týmy do cíle o cca 2 hodiny později, ale ač unavení, všichni byli nadšení a zároveň poznali něco z pivovarské historie Prahy. Pár fotek, zejména od jedné soutěžní dvojice, z putování po Praze naleznete zde: PS: Ne všichni došli úspěšně do cíle.., ;)


Slavnostní vyhlášení cen SPP pro nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku

 Ve čtvrtek 13.11.2025 proběhlo v Jihoměstském pivovaru v Praze, slavnostní vyhlášení tradičních cen Sdružení přátel piva, pro nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti roku. Předávání cen probíhá každý rok v jiném kraji, v jiném pivovaru – letos se tato akce po 16 letech vrátila do Prahy. Kompletní výsledky a tiskovou zprávu k vyhlášení najdete zde: Fotografie na našem Instagramu, či ve fotogalerii zde:


Exkurze v pivovarech CZ GROUP

  V pondělí mezi svátky, dne 27. listopadu 2025 jsme absolvovali další z výletů po českých a moravských pivovarech, tentokráte byly na programu pivovary skupiny CZ GROUP (Kofola), tedy pivovary Holba v Hanušovicích a pivovar Litovel. Do skupiny patří ještě pivovar Přerov, ale vzhledem k velkým přejezdům, jsme tento pivovar museli vynechat a místo toho po cestě zpět navštívili minipivovar Veselka v Litomyšli, našeho člena Jiřího Koháka.

 V pivovaru Holba jsme byli zvědaví zejména na všechny změny, které zde nastaly z hlediska změny technologie výroby piva a také nových (staronových) značek. Pivovar je krásně zrestaurovaný, zejména jejich šalanda, shop a pivovarské muzeum. Bohužel některé jiné změny uvnitř pivovaru nejsou vždy ty nejvítanější z naší strany. Nicméně děkujeme moc za vstřícnost, které se nám zde dostalo.

Pivovar Litovel má obdobně krásnou varnu, jako pivovar v Hanušovicích, jen poněkud větší a prostornější a pivovar patří dlouhodobě ke stálicím na české scéně nabízející stále kvalitní, výborné pivo, a to nejen spodně kvašené. Pyšní se nově zrekonstruovanými sklepy a svojí pivovarskou restaurací, která je hned vedle velmi zajímavého pivovarského muzea. Veškerý dojem z akce i zde podtrhla vstřícnost které se nám zde dostalo – a to konkrétně od paní Adély Hudákové, která nám pivo nejen čepovala a vše zařídila, ale jako bonus jsme dostali i místní tvarůžky. Škoda jen, že jsem museli tak zoufale spěchat dále, do Litomyšle, kde jsme den příjemně zakončili, před cestou do Prahy. Fotografie z akce najdete zde:


Putování po srbských minipivovarech

Na přelomu září a října (30.9.-5.10.2025) jsme uskutečnili další z našich zahraničních zájezdů, tentokrát za hranice EU – do Srbska. Prozkoumat místní pivovarskou scénu bylo pro nás velkou výzvou. Během zájezdu jsme stihli i odvolit na české ambasádě v Bělehradu, čímž jsme značně zvýšili počet voličů v daném místě ;),nicméně to zásadní bylo místní pivo, pivnice a pivovary. Postupně jsme jich oficiálně navštívili devět, plus další v individuálním režimu. Pivovar Ravangrad, Sova Brewery, Beercuz, Dilemma, 3BIR, Crna ovca se slovenským sládkem, Dogma, The Black Turtle, kde jsme se setkali i vedením srbského svazu minipivovarů a pivovar Docker. Piva byla skvělá téměř všude, zvláště bych pak vyzdvihl pivovar Sova, Crna Ovca a Dogma. Minipivovarská scéna po Covidu trochu prořídla – v Srbsku je nyní jen asi něco přes šedesát minipivovarů a mnoho létajících pivovarů. Většina pivovarů (i těch nerestauračních) prodá naprostou většinu piva v sudové podobě, což je vekmi milké zjištění. To se již nikde moc ve světě nevidí. Zajímavostí je také to, že pivovary svým zákazníkům sudy nezálohují. Pivní rozmanitost v Srbsku nás velmi mile potěšila a jediným drobným mínusem zůstává to, že se nejen všude v restauracích kouří, ale v Srbsku snad kouří úplně každý… ;) To se trochu s dobrým pivem bilo, a ač to nebylo na zahrádky (během našeho pobytu dokonce v Srbsku už sněžilo!!! a to byl jen začátek října a byli jsme na jihu), přesto se dalo leckdy u piva postát, či posedět venku.. ;) A s našimi skvělými hostiteli v pivovarech to bylo dokonalé – rádi se sem zase někdy vrátíme. Fotogalerie z cest najdete zde:


Vaření piva SPP v Jihoměstském pivovaru v Praze

Po dlouhé době, jsme si jako Sdružení přátel piva nechali uvařit vlastní pivo, když jsme využili nabídky mistra oboru, pana Františka Richtera a toto pivo měli možnost (společně s ním) uvařit dne 18. července 2025 na varně v Jihoměstském pivovaru v Praze. Po debatě uvnitř SPP zvítězil pivní styl Dunkel Weizen. Nejen proto, že je to náš oblíbený pivní styl, ale když vařit u „Františka“ – tak právě „pšenici“, kdy byl průkopníkem vaření tohoto piva v ČR (tenkrát ještě v pivovaru U Bulovky). Nakonec jsme uvařili toto tmavé pšeničné pivo jako pivo s 12,5% EPM, 5,2% alkoholu a 18 jednotkami IBU. Dostalo ryze technické jméno – SPP DW 25. Slavnostní (díky prázdninám) odložené narážení piva proběhne v pivovaru až v pátek 5.9.2025. Několik fotografií z vaření piva najdete zde:


Pivo a proč se o něj zajímat

  • Pivo se vařilo o 2000 let dřív, než se pekl z obilí chleba.
  • Pokud pijete pivo dlouhodobě v rozumném množství, může vám snížit obsah tělesného tuku.
  • Pivo léčí - ženám prospívají dvě třetinky piva denně, mužům až litr.
  • Pivo pijeme požehnaně - jeden Čech vypije průměrně 320 piv za rok.

Přečtěte si více o pivu na Wikipedii.